2. FOTOARTFESTIVAL 2007
  1. Home
  2. /
  3. 2. FOTOARTFESTIVAL 2007

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Aleksandra Kwaśniewskiego

Bielsko-Biała, 19 – 28 października  2007

Prezentowane wystawy to w większości polskie premiery.

Fotografia współczesna i dawna, światowej sławy fotograficy – portret, pejzaż, dokument, reportaż, eksperyment.

kladka-1

Zdjęcie 1 z 48

shao-2

Zdjęcie 1 z 14

www.fotoartfestival.art-12-8

Zdjęcie 20 z 20

prasa o FAF 2007

„Bielski festiwal, grupujący w jednym miejscu wystawy najlepszych fotografów z całego świata, stwarza rzadką możliwość skonfrontowania dokonań artystów wywodzących się z różnych kręgów kulturowych i środowisk, mających odmienne podejście do własnej twórczości.” – „Art and Business”

„Obejrzałem w piątek kilkaset fotografii i… wciąż miałem ochotę na więcej. Bo  wystawy FotoArtFestivalu w Bielsku-Białej są jak pudełka czekoladek dla Forresta Gumpa: każda kryje coś wyjątkowwego i nieznanego.” – „Gazeta Wyborcza”

„Organizatorzy festiwalu sięgnęli po autorów z najwyższej półki” – „Fotopolis”

„Kilkanaście sław światowej fotografii przyjechało – bo jak mówiła Sarah Moon – chcieli nie tylko spotkać się z publicznością festiwalową, ale i sami ze sobą: tak  bardzo rzadko mają ku temu okazję.” – „Świat Obrazu”

„Zaangażowanie, entuzjazm i bezinteresowne poświęcenie samych organizatorów oraz całej reszy wolontariuszy zaowocowało powstaniem nowego prestiżowego wydarzenia kulturalnego. (…) Autorzy zdjęć prezentowanych na festiwalu, to najczęściej powtarzające się nazwiska na światowych listach genialnych fotografów. (…). Ogromnym sukcesem jest również to, że nie tylko przysyłają swoje prace, ale osobiście przyjeżdżają do Bielska-Białej (…). “ – „Zalew kultury”

„Można było usłyszeć zdania, że rośnie nowy fenomen festiwalowy w Europie, a może wkrótce i na świecie.” – „Zalew kultury”

„Wszyscy zainteresowani rodzimą i światową fotografią zjawili się na otwarciu prawdopodobnie najlepszej pod względem jakości i wyboru twórców wystawy FotoArtFestival w Bielsku-Białej.” – signs.pl

„Udało im się (organizatorom) ściągnąć do małego, nieznanego w świecie miasta wystawy prawdziwych gwiazd fotografii, a nawet namówić je do osobistego udziału w spotkaniu w Bielsku-Białej. To wielki sukces. Udał im się festiwal, który pomimo drobnych niedociągnieć organizacyjnych, ale dzięki kameralnej atmosferze i ciekawym wystawom, stał się ważnym cyklicznym wydarzeniem w Polsce.” – „Relacje, Interpretacje”

„Właśnie ominął Was najlepszy festiwal fotografii na świecie. Właściwie nie jestem pewien, że powineinem Wam o tym mówić, ponieważ i tak nie ma tu już nawet miejsca stojącego, a częścą sukcesu tego festiwalu jest między innymi wielkość na ludzką miarę. Jeśli wszyscy przyjedziecie następnym razem, to może to już nie być to samo!” – Peter Marshall, „Photography About” (Wielka Brytania)

„Edycja festiwalu z roku 2007 była na wielu płaszczyznach wyraźnie lepsza od poprzedniej, jako że organizatorzy zdobyli doświadczenie. Bardzo dobrze dbano o fotografów, a wystawy były znakomicie zainstalowane i oświetlone.” – Peter Marshall, „Photography About” (Wielka Brytania)

Wszyscy zaproszeni goście wzruszeni byli ogromnym zainteresowaniem widowni oraz żywą jej reakcją. Każdy zaznaczał, że spędził w Bielsku-Białej wyjątkowe chwile, spotykając niezwykle przyjaznych ludzi. W ciągu zaledwie dwóch dni Maratonu spotkaliśmy niezwykle ciekawe osobowości z różnych stron świata, ludzi wywodzących się z różnych kultur i uprawiających różne kierunki fotografii.

KOMENTARZE ARTYSTÓW

„Polska ciągle wydaje się mi tylko snem, pełnym pięknych kobiet. Czasami wydaje mi się, iż muszę się uszczypnąć, aby się obudzić i zorientować się, że nic z tego nie zdarzyło się naprawdę i by powrócić do normalnego życia. Dosłownie mówiąc było fantastycznie. Dziękuję bardzo Inez za wszystko co zrobiła i za zaproszenie mnie do udziału w tym wydarzeniu. Prawdziwym zaszczytem było dla mnie spotkanie Naomi i Niny Rosenblum, a szczególnie oglądanie w ich towarzystwie wystawy Waltera Rosenbluma i dzielenie z nimi zachwytu, jak dobrze te prace zostały zaprezentowane. Radością było spotkanie wszystkich innych fotografów … FotoArtFestival jest naprawdę wyjątkowy i jestem pewien, że jest to najcieplejszy ze wszystkich festiwali (pomimo śniegu) i Bielsko-Biała może być z niego dumne.” – Peter Marshall (Wielka Brytania)

„Bardzo się cieszę, że mogłam spotkać się z polską publicznością na Waszym festiwalu i bardzo podobał mi się sposób, w jaki zaprezentowaliście moją wystawę. To wszystko sprawiło, że mój pobyt w Bielsku był cudownym przeżyciem.” – Sarah Moon (Francja)

„Bardzo podobał mi się pobyt w Bielsku, zobaczyłem wspaniałe wystawy i spotkałem nowych interesujących ludzi.” – Joan Fontcuberta (Hiszpania)

„Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy! Spędziliśmy z Wami cudowny czas i jesteśmy za to bardzo wdzięczne.” – Nina i Naomi Rosenblum (USA)

„Tutaj, w Argentynie, niebo jest szare i trochę przypomina mi Polskę, która jest dla mnie pięknym miejscem zamieszkanym przez dobrych ludzi. Bardzo dziękuję za zaproszenie mnie na FotoArtFestival, ponieważ miał on dla mnie podwójne znaczenie – powrót na stary kontynent i współudział w pięknych momentach życia. Fotografia jest nicią łączącą wszystko.” – Jose Luis Raota (Argentyna)

„Osobiście bardzo nie chciałbym, aby to wszystko mnie ominęło. Było po prostu wspaniale! Wystawy, konferencja prasowa i koncert inauguracyjny. I oczywiście ogromny wysiłek wszystkich, aby odnieść sukces. Opiekunowie artystów, wolontariusze …, spotkania ze znanymi fotografami z całego świata, osobisty kontakt z nimi i ich pracami – bardzo mnie to wszystko wzruszyło. To prawdziwy zaszczyt dla mnie, że mogłem być wśród nich. Nigdy nie zapomnę FotoArtFestivalu i wszystkim będę go polecać!” – Alex ten Napel (Holandia)

„Bardzo dziękuję za miłe zaproszenie na FotoArtFestial do Bielska. Festiwal ma wspaniałą atmosferę, a wystawy były perfekcyjnie zamontowane. Bardzo jetem szczęśliwy, że mieliśmy okazję uczestniczenia w tym wydarzeniu. Wszystkiego dobrego!” – Marian Pauer (Czechy)

„Właśnie wróciłam z Polski, dość wyjątkowego miejsca! Spotkania były dobrze zorganizowane i bardzo dużo było ludzi. Nigdy nie spotkałam się z tak entuzjastyczną widownią! Myślę, że jest to naprawdę bardzo ważny festiwal, pełniący rolę dialogu między Wschodem i Zachodem, na którym zobaczyłam bardzo wiele dobrych prac, których wcześniej nie spotkałam.” – Mitra Tabrizian (Iran/Wielka Brytania)

„Dziękuję za Waszą gościnność i opiekę. Czas minął szybko, a to jest dowód na to, że był to czas dobry. Dobry czas ma swoją prędkość. Żal było się rozstawać.” – Misha Gordin (Łotwa/USA)

KOMENTARZE WIDZÓW

“Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować za możliwość uczestnictwa w tak niezwykłym wydarzeniu jakim był FotoArtFestival. Naładował on nas niezwykle silnymi emocjami, z których pewnie długo jeszcze będziemy czerpać energię i inspirację. Cieszymy się, że pozostał katalog, którym można dzielić się z innymi, samemu zatopić się po raz kolejnych w tych niesamowitych fotografiach.

Udało Wam się zaprosić fantastycznych fotografów, a przede wszystkim fascynujących i przepięknych ludzi, z których każdy był silną osobowością, każdy był inny. Ta różnorodność była niezwykle cenna i bardzo potrzebna. W sumie rzadko się zdarza, by jakikolwiek festiwal fotografii w Polsce był tak różnorodny, a jednocześnie na tak wysokim poziomie. Podziwiamy samo przygotowanie wystaw (ekspozycja, oświetlenie), które stwarzało możliwość bardzo intymnego odbioru. I te pozytywne wrażenia były potęgowane przez sprzyjającą w naszym odczuciu pogodę oraz samo miasto: Bielsko-Biała.” – Monika, Alicja, Krzysiek

“Serdecznie gratuluję tej edycji festiwalu. Było widać i czuć, że jest ogromne zainteresowanie, głównie młodzieży. Na wystawach były tłumy zwiedzających i jest to na pewno świetna prognoza na przyszłość. Moim zdaniem festiwal stanie się stałym punktem imprez organizowanych w Bielsku i dostarczy miastu i Wam oczywiście, wielu powodów do dumy i satysfakcji.” – Iza

PATRONAT HONOROWY

Prezydent Miasta Bielska-Białej

Jarosław Klimaszewski

PATRONAT

mecenat

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

patronat artystyczny

Związek Polskich Artystów Fotografików

PARTNERZY GŁÓWNI
partner strategiczny
DARCZYŃCY
Projekt współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
ORGANIZATOR
Copyright © 2023 Nipnet