3. FOTOARTFESTIVAL 2009
  1. Home
  2. /
  3. 3. FOTOARTFESTIVAL 2009

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego

 16 – 31 października 2009,  Bielsko-Biała    

Wybitni artyści z 21 krajów świata (Ameryka Pd., Ameryka Pn., Europa i Azja). 

Większość nazwisk prezentowana w Polsce po raz pierwszy i tylko w Bielsku-Białej. 

Wydarzeniem festiwalu był jak zawsze Maraton Autorski, czyli spotkania ze sławami fotografii światowej.

www.fotoartfestival.art-15-4

Zdjęcie 31 z 31

www.fotoartfestival.art-1-16

Zdjęcie 1 z 17

eskildsen-1

Zdjęcie 1 z 21

PRASA o FAF 2009

„O randze FotoArtFestivalu świadczą nie tylko nazwiska artystów, ale tysiące osób, które odwiedzają galerie i sale wystawowe. To bodaj jedyna na świecie impreza, podczas której w jednym czasie i miejscu można zobaczyć autorów reprezentujących niemal wszystkie kontynenty. Każda z tegorocznych wystaw jest inna, żadna nie była prezentowana w Polsce. Impreza jest ogromnym wysiłkiem organizacyjnym, szczególne podziękowania należą się Inez i Andrzejowi Baturom. To dzięki ich osobistym kontaktom gościmy dziś gwiazdy światowej fotografii”. – Jacek Krywult, Prezydent Miasta Bielsko-Biała

„Udział w FotoArtFestivalu to podwójna podróż. Z jednej strony za pośrednictwem fotografii przeskakujemy z kraju do kraju, zmieniamy kontynenty, a nawet zapuszczamy się do krain wyimaginowanych.  Równocześnie to bardzo dosłowna podróż ulicami Bielska w poszukiwaniu kolejnych punktów na mapie wystaw i kolejnych odryć i zaskoczeń. I to kolejna atrakcja tej imprezy.” – „Gazeta Wyborcza”„Dla gości FotoArtFestivalu to wyjątkowa okazja porozmawiania o fotografii z ludźmi, którzy nadali tej sztuce kształt na całym świecie.” – „Gazeta Wyborcza”

„Bielskie biennale usunęło się z wiosennego, festiwalowego zgiełku w październikowy cień jesiennych wieczorów i po sześciu latach cieszy się opinią najciekawszego fotograficznego wydarzenia w Polsce. (…)  Na FotoArtFestiwalu pierwszą damą jest Fotografia i wszyscy odnoszą się do niej z należnym szacunkiem i pokorą. Ta pokora wobec sztuki fotografii sprawia, że publiczność więcej widzi, wyraźniej słyszy, z ciekawością i otwarcie pyta.” – Maja Herzog, „Oko na FotoArtFestiwal”

„Większość festiwalowych wystaw prezentowana będzie w Polsce po raz pierwszy i jedynie w Bielsku-Białej. Będzie fotografia współczesna i dawna (oryginały ze zbiorów muzealnych), barwna i czarno-biała, w szerokim spektrum tematycznym: portret, pejzaż, dokument, reportaż, eksperyment.
Różne punkty widzenia, zróżnicowana tematyka prac, różne techniki, ale jedna fotografia, jeden człowiek, jeden świat – mówią o idei festiwalu jego twórcy.” – Bielska Galeria BWA

„W trakcie konferencji prasowej prezes ZPAF – Mariusz Wideryński podkreślał, że FAF stał się najpoważniejszym wydarzeniem fotograficznym w tej części Europy (obok Bratysławy i Berlina). Gratulował organizatorom sukcesu, przypominając, że sześć lat temu mało kto wierzył w powodzenie ich pomysłu. W odpowiedzi na jego słowa Andrzej Baturo powiedział, że od lat chcieli zrobić znaczącą imprezę, teraz przyszła kolej na realizację pomysłu. Organizator podkreślił, że z nikim się nie ścigają. Nie chcą być najwięksi, najlepsi – chcą tylko pokazać jak wygląda fotografia światowa. Inez Baturo podchodzi do FAF osobiście. Traktuje go jako autorski festiwal, w którym nie ma kuratorów. Przyświeca jej idea prezentacji fotografii z różnych krajów i kontynentów,
poprzez które chce pokazać różne korzenie kulturowe. Przypomnijmy – Festiwal nie ma tematu, a każdy kraj reprezentowany jest przez jednego twórcę.

(…) Siłą bielskiego festiwalu jest jego autorski charakter, o którym pisałem na początku mojego tekstu. Pośród różnego rodzaju, często wątpliwej jakości, wydarzeń fotograficznych z dumą nazywających się festiwalami, FotoArtFestival jest jasnym i mocnym punktem.” – „Fotopolis”

„Niewiele jest wydarzeń, które miałyby tak ambitny i bogaty program. Bielsko-Biała w najbliższym czasie stanie się jednym z najciekawszych miejsc na kulturalnej mapie kraju.” – „Wprost”

KOMENTARZE ARTYSTÓW

„Festiwal w Bielsku jest fantastyczny. Zrobiliście świetną robotę jeśli chodzi o wystawy i naprawdę bardzo podobał mi się Maraton. Bardzo mnie interesowało to, co inni artyści mówią o fotografii. No i fakt, że mogłam ich wszystkich spotkać! Dla mnie było to bardzo inspirujące – chcę dalej pracować w fotografii …  Wszytkim dokoła opowiadam o festiwalu w Polsce. Mam nadzieję, że kiedyś wrócę do Bielska.” – Inta Ruka (Łotwa)

„Bardzo dziękuję. Czuliśmy się jak w domu. To było wspaniałe i wzbogacające doświadczenie.” – Joakim Stromholm (Szwecja)

„Jak dziecko, bez wystchnienia, ciągle opowiadam o Bielsku. To był na prawdę dla mnie zaszczyt, czułem się uhonorowany, że miałem możliwość spotkania w jednym miejscu tylu pięknych, skromnych i utalentowanych ludzi. Nigdy tego nie zapomnę.” – Jatin Kampani

„Ponieważ byliśmy w Bielsku pierszy raz, dlatego całkiem nie widzieliśmy miasta. Program Maratonu Autorskiego był taki ciekawy, że byłyśmy na wszystkich spotkaniach i dostałyśmy niesamowity doping twórczy,
który na pewno wystarczy na długi czas. Bravo!!!!! Bravo!!!! Bravo!!!!” – Irena Budzinska (Łotwa)

„Nigdy wcześniej nie przeżyłam nic podobnego do tego, co zdarzyło się w ostatnim tygodniu w Polsce. Znalazałam tam prawdziwych nowych przyjaciół i wszystko było po prostu fantastyczne. wspaniali artyści,
z którymi jestem teraz zaprzyjaźniona, ciepłe przyjęcie publiczności, niesamowita organizacja, entuzjastyczni wolontariusze (także już przyjaciele …), wspaniałe wystawy! – Giacomo Costa (Włochy)

„Pragnę podziękować za zorganizowanie tak niesamowitej imprezy! Gratuluję! Wasza ciężka i wspaniała praca włożona w zorganizowanie FotoArtFestiwalu sprawiła, że nigdy nie zapomnę tej podróży. Zastaw zaproszonych artystów był imponujący, a wystawy przejdą do historii.” – Hulleah Tsinahjinnie (USA)

„Nie wiem, czy jakiekolwiek miasto w Wielkiej Brytanii zorganizowałoby coś tak wysokiej klasy, coś tak ekscytującego, jak udało się wam zorganizować tu w Bielsku.” – Charlie Waitie (Wielka Brytania)

„Mamy skłonność myśleć, że miejsce, w którym żyjemy jest całym światem, podczas gdy w rzeczywistości świat dookoła wygląda zupełnie inaczej niż nam się wydaje. Dlatego festiwal w Bielsku jest tak ważny, umożliwia nam komunikację, dzięki niemu możemy budować mosty pomiędzy różnymi kulturami i poznawać się nawzajem.” – Jatin Kampani (Indie)

PATRONAT HONOROWY

Prezydent Miasta Bielska-Białej

Jarosław Klimaszewski

PATRONAT

mecenat

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

patronat artystyczny

Związek Polskich Artystów Fotografików

PARTNERZY GŁÓWNI
partner strategiczny
DARCZYŃCY
Projekt współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
ORGANIZATOR
Copyright © 2023 Nipnet