Anders Petersen (Szwecja) – Pamiętnik z miasta
Wystawa: GALERIA BIELSKA BWA (SALA GÓRNA), ul. 3 Maja 11
Spotkanie z artystą: AULA, ul. Modrzewskiego 12 – MARATON AUTORSKI, 9 października (sobota), godz. 20.00

sala dostępna dla niepełnosprawnych

Anders Petersen

Urodził się w 1944 roku w Sztokholmie. W 1961 roku przebywał przez jakiś czas w Hamburgu, aby uczyć się niemieckiego; próbował pisać i malować, wtedy jeszcze nie fotografował.
Pięć lat później poznał Christera Strömholma i został studentem jego Szkoły Fotografii w Sztokholmie. Strömholm był nie tylko jego nauczycielem, ale także bliskim przyjacielem, co miało wpływ na całe życie Petersena.
W 1967 roku zaczyna fotografować bar Café Lehmitz w Hamburgu. Robił to niemal 3 lata, co zaowocowało pierwszą indywidualną wystawę w 1970 roku: 350 fotografii, przybite do ściany, pokazał w sali nad Café Lehmitz.
W 1973 roku opublikował swoją pierwszą książkę „Gröna Lund” o ludziach w sztokholmskim wesołym miasteczku. W 1974 roku ukończył Szwedzką Szkołę Filmową Dramatiska Institutet w Sztokholmie.
W 1978 wydał w Niemczech album „Cafe Lehmitz”.
W 1984 roku ukazała się jego pierwsza książka z trylogii o instytucjach zamkniętych, o osobach przebywających w więzieniu, domu opieki i szpitalu psychiatrycznym. Po trzech latach w szpitalu psychiatrycznym zmienił styl fotografowania – jego zdjęcia tworzyły rodzaj wizualnego pamiętnika.
W latach 2003-4 Anders Petersen został profesorem w Szkole Fotografii i Filmu na Uniwersytecie w Göteborgu w Szwecji. Regularnie prowadzi warsztaty i realizuje wystawy fotograficzne w całej Europie, Azji i USA.
Począwszy od lat 70-tych otrzymał liczne stypendia i nagrody.
Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Arles ogłosił go „Fotografem Roku 2003”.
W 2006 roku został finalistą konkursu „Deutsche Börse Photography Prize”.
W 2007 roku otrzymał „Nagrodę Specjalną Jury” za wystawę „Exaltation of Humanity” na trzecim Międzynarodowym Festiwalu Fotograficznym w Lianzhou w Chinach.
W 2008 roku otrzymał nagrodę „Dr. Erich Salomon Award”, Deutsche Gesellschaft für Photographie w Niemczech.
„Arles Contemporary Book Award for 2009” trafiła do JH Engströma i Andersa Petersena za wspólną książkę „From Back Home” wydaną przez Ströma. Tytuł był nominowany do „Najlepszej Książki Fotograficznej Szwecji w roku 2009”, otrzymał także Brązowego Lwa Designu w Cannes.
W 2010 roku Petersen był jurorem nagrody BMW na Paris Photo.
Za „SOHO” był nominowany w 2012 roku do nagrody Swedish Photo Book Prize w Sztokholmie, a za „City Diary” – do PhotoBook of the Year Paris Photo i Aperture Foundation.
Anders Petersen pracuje w swojej ciemni w Sztokholmie.

Wystawa

“Jestem rodzajem fotografa pamiętnikarza. Staram się nie robić zdjęć tak, jak je widzę, ale tak, jak je czuję. Interesuje mnie niedoskonałość.”

Anders Petersen dokumentuje życie poza marginesem uprzejmego społeczeństwa, świata obejmującego prostytutki, transwestytów, alkoholików, nocnych kochanków i konflikty dorosłych. Petersen fotografuje szczerze, choć nieco z dystansem i jest w stanie ujawnić nieprzyjemne realia, takie jak np. nadużywanie narkotyków.

City Diary to ambitna seria książek ukazujących zaangażowanie Petersena w życie miast, takich jak Sztokholm, Tokio i Petersburg.

Wystawa pokazuje wiele zdjęć zawartych w tych publikacjach.

Udostępnij:

Zobacz również

Copyright © 2023 Nipnet