Andrzej Świetlik – „Lekcja angielskiego”
Wystawa: Galeria Fotografi B&B, ul. 1 Maja 12 (wejściówki)
Spotkanie z autorem na Maratonie Autorskim 15 października (niedziela).
Z artystą możesz także porozmawiać w miejscu jego wystawy 14 października (sobota) w godz. 11.00-13.00.

WYSTAWA

Zrobiłem w swoim życiu wiele zdjęć. Zdecydowanej większości z nich pewnie nikt nie obejrzy, nawet ja. Czy zatem produkowanie kolejnych ma jakiś sens? Szukając odpowiedzi pomyślałem, że warto zabawić się tymi, które już są i śpią w moim archiwum.

Niemal każdego dnia poświęcam kilka minut na flirt z językiem angielskim korzystając z aplikacji w telefonie. Są tam zdania krótkie i dłuższe, łatwe i trudne, banalne i zawierające jakąś głębszą myśl, ale niektóre brzmią zupełnie bezsensownie.

Na ogół są to zdania osobne, nie opisują jakichkolwiek historii.

Co jakiś czas trafiam na takie, które prowokuje skojarzenia z przypadkowym obrazkiem z mojego archiwum.

I tu zaczyna się zabawa.

AUTOR

Polski fotograf, współautor filmów, akcji artystycznych i projektów multimedialnych. Urodzony w roku 1951 w Złotowie. Mieszka w Warszawie. Absolwent ASP w Warszawie. Przełomowym momentem w jego karierze artystycznej był rok 1979, kiedy wraz z kilkoma młodymi adeptami fotografii (Markiem Janiakiem, Andrzejem Wielogórskim, Andrzejem Kwietniewskim, Adamem Rzepeckim) założył grupę twórczą, „Łódź Kaliska”.

Z tą grupą do brał udział w ok. 350 wystawach na całym świecie. Od lat 90. XX w. Andrzej Świetlik, niezaleźnie od współpracy z grupą „Łódź Kaliska”, stał się znany z fotografii portretowej i prac realizowanych dla rynku reklam. Współpracował z wiodącymi ilustrowanymi magazynami oraz zapewniał ilustracje do wywiadów prasowych. Najbardziej znane jego prace są portretami artystów, a także celebrytów i polityków. Wiele jego fotografii pojawiało się na okładkach czasopism, plakatach i obwolutach płyt. Ma jednak krytyczny stosunek do fotografii komercyjnej i stopniowo stara się od tego rynku uniezależnić poprzez wejście w galeryjny i kolekcjonerski obieg fotografii, a także dydaktykę. Wspólnie z Tomaszem Sikorą zainicjował w 2002 roku działalność „Galerii bezdomnej”, czyli ogólnodostępnych pokazów twórczości fotograficznej, organizowanych przez woluntariuszy w użyczanych im prowizorycznych pomieszczeniach w różnych miastach.

Udostępnij:

Zobacz również

Copyright © 2023 Nipnet