Spotkanie z artystą: AULA, ul. Modrzewskiego 12 – MARATON AUTORSKI, 10 października (niedziela), godz. 16.00
sala dostępna dla niepełnosprawnych
Arkadiusz Gola
Urodził się w 1972 roku, mieszka w Zabrzu. Jest pedagogiem, posiada tytuł doktora Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, przede wszystkim rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie polskim po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Fotoreporter prasowy od 1991 roku, dla Dziennika Zachodniego pracuje od 1996 roku.
Jest laureatem nagród m.in.: Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Press Foto, Newsreportaż, Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. Dziennikarz roku „Dziennika Zachodniego” (2003). W 2010 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2017 roku został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jest Członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Wystawiał w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Jego zdjęcia są w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum umění w Ołomuńcu i w Nord-Pas-de-Calais (Francja). Jest autorem kilku książek albumowych.
WYSTAWA
WYSTAWA
Wystawa w Bielsku-Białej jest polską premierą.
Jest to reporterski zapis codzienności, głównie w miastach aglomeracji Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Zdjęcia powstawały na przestrzeni blisko 30 lat i pokazują czasy transformacji ustrojowej, początków wolnego rynku, kształtowania się pokoleń młodych Polaków nie znających komunistycznej Polskiej Republiki Ludowej. To społeczeństwo, które usiłuje budować swój dobrobyt w czasach rewolucji technologicznych. W tych zdjęciach możemy się przeglądać jak w lustrze. Mimo, że większość z nich powstała w jednym regionie, to pokazuje nam społeczeństwo uniwersalne, z troskami i radościami, które tak samo mogą dotyczyć ludzi w innych regionach czy krajach.
Arkadiusz Gola