THE WORLD OF PHOTOGRAPHY MEETS IN BIELSKO-BIAŁA

Since 2005 we have invited many world renowned artists from Europe, both Americas, Africa, Australia, Asia.

All of the exhibitions are shown in Poland for the first time.

There is no festival theme. We show document, landscape, portrait, reportage, experiment.

AUTHORS OF MAIN EXHIBITIONS

since 2005 up till now

Michael Ackerman (Niemcy), 2017

Michał Adamski (Polska), 2017

Pilar Albajar (Hiszpania), 2005

Kristoffer Albrecht (Finlandia), 2017

Alexia Foundation (USA), 2011

Antonio Altarriba (Hiszpania), 2005

Ragnar Axelsson (Islandia), 2013

Ernesto Bazan (Włochy, zam. USA), 2015

Shobha Battaglia (Włochy), 2017

Raúl Belinchón (Hiszpania), 2013

John Benton Harris (Wielka Brytania), 2011

Gunars Binde (Łotwa), 2005

Andreas H. Bitesnich (Austria), 2013

Helena Blomqvist (Szwecja), 2011

Ali Borovali (Turcja), 2005

Manuel Álvarez Bravo (Meksyk), 2009

Stefan Bremer (Finlandia), 2005

David Burdeny (Kanada), 2015

Petrut Calinescu (Rumunia), 2015

Enri Canaj (Albania, zam. Grecja), 2015

Roland Castro (Belgia), 2005

Giacomo Costa (Włochy), 2009

Karel Cudlín (Czechy), 2011

Tamas Dezsö (Węgry), 2009

Robert Diament (Rosja), 2005

Bela Doka (Węgry), 2011

Ron van Dongen (Wenezuela / Holandia / USA), 2011

Bill Doyle (Irlandia), 2009

Oleg Duryagin (Dou) (Rosja), 2011

Michel Vanden Eeckhoudt (Belgia), 2013

Stasys Edrigevicius (Litwa / Polska), 2007

Sandra Eleta (Panama), 2011

Ruud Van Empel (Holandia), 2015

Daria Endresen (Norwegia), 2013

Joakim Eskildsen (Dania), 2009

Franco Fontana (Włochy), 2007

Joan Fontcuberta (Hiszpania), 2007

Andreas Franke (Austria), 2017

Bevis Fusha (Albania), 2005

Cedric Gerbehaye (Belgia), 2011

Shadi Ghadirian (Iran), 2005

Mario Giacomelli (Włochy), 2005

Dina Goldstein (Izrael, zam. Kanada), 2011

Misha Gordin (Łotwa / USA), 2007

Eberhard Grames (Niemcy), 2005

Helmut Grill (Austria), 2009

Dina Goldstein (Kanada), 2011

Andrejs Grants (Łotwa), 2013

Alexander Gronsky (Estonia, zam. Rosja i Łotwa), 2011

Mariusz Hermanowicz (Polska), 2011

John Heseltine (Wielka Brytania), 2017

Robert van der Hilst (Holandia), 2009

Andreas Horvath (Austria), 2015

Judit M. Horváth (Węgry), 2007

Eikoh Hosoe (Japonia), 2005

Aaron Huey (USA), 2015

Lukas Maximilian Hüller (Austria), 2007

Tommy Indberg (Szwecja), 2017

Frieke Janssens (Belgia), 2017

Gert Jochems (Belgia), 2009

Jens Juul (Dania), 2017

Nir Kafri (Izrael), 2011

Karol Kallay (Słowacja), 2007

Jatin Kampani (Indie), 2009

Zisis Kardianos (Grecja), 2017

Michael Kenna (Wielka Brytania), 2007

Bogdan Konopka (Polska, zam. Francja), 2011

Peter Korniss (Węgry), 2005

Pavlos Kozalidis (Grecja), 2013

Antonin Kratochvil (Czechy), 2017

Morten Krogvold (Norwegia), 2009

Jaroslav Kučera (Czechy), 2013

Alain Laboile (Francja), 2017

Joachim Ladefoged (Dania), 2005

Marketa Luskačová (Czechy), 2009

Alexandras Macijauskas (Litwa), 2007

Michal Macku (Czechy), 2007

Maleonn (Chiny), 2009

Peter Marshall (Wielka Brytania), 2005, 2007

Javier Silva Meinel (Peru), 2009

Morfi Jiménes Mercado (Peru), 2011

Oliver Merce (Rumunia), 2017

Boris Mikhailov (Ukraina), 2005

Begoña Montalbán (Hiszpania), 2011

Sarah Moon (Francja), 2007

Inge Morath (Austria), 2005

Yasumasa Morimura (Japonia), 2009

Stefan Moses (Niemcy), 2009

Wasif Munem (Bangladesz), 2011

Maciek Nabrdalik (Polska), 2015

Alex ten Napel (Holandia), 2007

Rafael Navarro (Hiszpania), 2015

Zed Nelson (Wielka Brytania), 2015

Obie Oberholzer (RPA) – 2005

Erwin Olaf (Holandia) – 2005

Luis Gonzalez Palma (Gwatemala, zam. Argentyna), 2011

Maciej Pisuk (Polska), 2011

Irina Popova (Rosja), 2015

Chris Rain / Christian Florian Michel (Niemcy, zam. Szwajcaria i Włochy), 2015

José Luis Raota (Argentyna), 2007

Pedro Luis Raota (Argentyna), 2007

William Ropp (Francja), 2013

Walter Rosenblum (USA), 2007

Dominic Rouse (Anglia), 2013

Joel Santos (Portugalia), 2009

Sará Saudek (Czechy), 2005

Camille Seaman (USA), 2011

Dalang Shao (Chiny), 2007

Du Shao (Chiny), 2007

Jiaye Shao (Chiny), 2007

Bert Sissingh (Holandia), 2011

Malik Sidibe (Mali), 2005

Klavdij Sluban (Słowenia, zam. Francja), 2015

Aivis Šmulders (Łotwa), 2011

Otto Snoek (Holandia), 2017

Klavdij Sluban (Francja) – 2015

Jacob Sobol (Dania), 2013

Egons Spuris (Łotwa), 2009

György Stalter (Węgry), 2007

Vasil Stanko (Słowacja), 2005

Christer Strömholm (Szwecja), 2011

Antanas Sutkus (Litwa), 2005

Joe Szabo (USA), 2013

Mitra Tabrizian (Iran), 2007

Christian Tagliavini (Szwajcaria), 2013

Joyce Tenneson (USA), 2013

Tomasz Tomaszewski (Polska), 2013

Hulleah J. Tsihnahjinnie (USA), 2009

Lars Tunbjörk (Szwecja), 2005

Evgeniy Vasin (Rosja), 2017

Ami Vitale (USA), 2005

Martin Wágner (Czechy), 2015

Charlie Waite (Wielka Brytania), 2009

Tadeusz Wański (Polska), 2005

Munem Wasif (Bangladesz), 2011

Franco Zecchin (Włochy), 2015

Xiao Zhang (Chiny) – 2013

Francesco Zizola (Włochy) – 2013

Bogdan Zvir (Rosja), 2013

ARTISTS OR THEIR REPRESENTATIVES AT AUTHORS’ MARATHON ONLY (without exhibitions)

Irena Bužinska (Łotwa) – 2009

Marta Daho / Agencja Magnum (Francja) – 2005

Ken Damy (Włochy) – 2009

Debuts DOC Magazine – 2015

Leonid Diament (Rosja) – 2005

James Dooley (USA) – 2011

Miłosz Hermanowicz (Polska) – 2009

Witold Krassowski (Polska) – 2007

Roberto Muffoletto (USA) – 2011

Monika Muskała (Polska, zam. Austria) – 2015

Marian Pauer (Słowacja) – 2007

Tadeusz Rolke (Polska) – film – 2017

Naomi Rosenblum (USA) – 2007

Nina Rosenblum (USA) – film pt. Walter Rosenblum praz Zwyczajne cuda – 2007 i 2009

Dominic Rouse (Anglia) – film pt. Grobowiec filozofa – 2013

Inta Ruka (Łotwa) – 2009

Joachim Strömholm (Szwecja) – 2009

Joseph Szabo (USA) – film pt. Projekt Josepha Szabo – 2013

Etienne Tombeux (Belgia) – 2007

Colette Urbajtel Bravo (Meksyk) – 2009

Florence Zhou (Chiny) – 2009

ARTISTS SHOWN IN GROUP EXHIBITIONS

Krzysztof Barański (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Andrzej Baturo (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Sławek Biegański (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Zbigniew Bieniawski (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Matt Black (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Marcus Bleasdale (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Tadeusz Bobrowski (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Władysław Bogacki (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Piotr Borowicz (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Heidi Bradner (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Jan Bułhak (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Wojciech Buyko (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Zofia Chomętowska (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Stanisław Cierniak (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Ramon Jiménez Cuen (Meksyk), 2013 (Alexia Foundation)

Tadeusz Cyprian (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Edward Czerny (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Jan Dago (Dania), 2013 (Alexia Foundation)

Marian Dederko (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Witold Dederko (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

HElena Fava Emerson (Włochy), 2013 (Alexia Foundation)

Susanna Frohman (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Bolesław Gardulski (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Adam Hayder (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Laura Kleinhenz (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Jan Kruszyński (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Józef Kuczyński (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Rudolf Kürbitz (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Jan Kurusza Worobjew (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Teru Kuwayama (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Wiesley Law (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Roger Lemoyne (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Adam Lenkiewicz (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

John McConnico (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Aleksander Maciesza (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Jan Michlewski (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Janina Mierzecka (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Henryk Mikolasch (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Julian Mioduszewski (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Hanna Musiałówna (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Jan Neumann (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Tadeusz Olszański (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Maciej Osiecki (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Edmund Osterloff (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Darcy Padilla (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Krzysztof Pawela (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Adam Pawłowski (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Peggy Peattle (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Stefan Plater-Zyberk (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Andrzej Polec (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Witold Romer (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Mieczysłąw Ryś (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Piotr Sawicki (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Henryk Schabenbeck (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Ezra Shaw (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Stanisław Sheybal (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Klemens Składanek (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

ks. Piotr Śledziewski, 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Jerzy Stalony-Dobrzański (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Jan Sunderland (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Józef Świtkowski (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Zygmund Szporek (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Tomasz Tomaszewski (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Stanisław Turski (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Stefan Roman Ulatowski (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Tadeusz Wański (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Antoni Anatol Węcławski (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Antoni Wieczorek (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Ami Vitale (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Justin Yurkanin (USA), 2013 (Alexia Foundation)

Bolesława Zdanowska (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Edmund Zdanowski (Polska), 2007 (“Fotoklub Polski 1929-1939”)

Romuald Zielazek (Polska), 2005 (“Obraz nieoficjalny”)

Francesco Zizola (Włochy), 2013 (Alexia Foundation)