Jan Grarup (Dania) – I potem nastała cisza
Wystawa: WILLA SIXTA (PARTER), ul. Mickiewicza 24

Spotkanie z artystą oraz z kuratorem wystawy – Tomem Tramborgiem: AULA, ul. Modrzewskiego 12 – MARATON AUTORSKI, 9 października (sobota), godz. 14.45

sala dostępna dla niepełnosprawnych

Jan Grarup

Urodził się w 1968 roku. W ciągu swojej 25-letniej kariery sfotografował wiele współczesnych, palących problemów dotyczących kwestii praw człowieka w obliczu różnego rodzaju konfliktów. Prace Grarupa odzwierciedlają jego wiarę w rolę fotoreportażu – jako wywołującego zmiany narzędzia świadka pamięci, a także poczucie obowiązku opowiadania historii w imieniu ludzi, którzy są pozbawieni możliwości przekazania ich samodzielnie.
Grarup został uhonorowany wieloma najbardziej prestiżowymi nagrodami w branży fotograficznej i przez organizacje praw człowieka: 8-krotnie był laureatem World Press Photo, otrzymał nagrody UNICEF, Fundacji im. W. Eugene Smitha na rzecz Fotografii Humanistycznej, Oskara Barnacka, POYi i NPPA itp. W 2005 roku otrzymał Visa d’Or na festiwalu fotograficznym Visa Pour l’Image we Francji, za relację z kryzysu uchodźczego w Darfurze.

Wystawa

Fotografie przedstawiające ludobójstwo w Rwandzie i Darfurze dostarczają niepodważalnych dowodów na niewyobrażalne ludzkie okrucieństwo w nadziei, że takie wydarzenia już nigdy się nie powtórzą.
Praca Grarupa „Chłopcy z Ramallah i chłopcy z Hebronu” pokazuje obie strony intifady, poprzez życie dzieci dorastających w warunkach przemocy. Jego twórczość przenosi widza do granic ludzkiej rozpaczy, godności, cierpienia i nadziei. Te obrazy dotyczą nas wszystkich, ponieważ stanowią kronikę czasów, w których żyjemy, choć nie zawsze mamy odwagę stanąć z nimi oko w oko.

Udostępnij:

Zobacz również

Copyright © 2023 Nipnet