Tomek Sikora “Obrazy na nowo odkryte”
Willa Sixta (ogród), ul. Mickiewicza 24

dostępne dla niepełnosprawnych
Spotkanie z artystą: AULA, ul. Modrzewskiego 12 – MARATON AUTORSKI, 10 października (niedziela), godz. 17.00

Tomek Sikora

Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec znanym rzeźbiarzem.

W latach 70 tych pracował jako fotoreporter dla tygodnika Perspektywy.

W 1979 zrealizował z Marcinem Mroszczakiem dwa duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które zostały wystawione w Centrum Pompidou w Paryżu na Biennale Młodych.

W 1982 roku założył studio fotografii reklamowej w Melbourne, gdzie dwukrotnie został wybranym najbardziej kreatywnym fotografem reklamowym w Australii i Oceanii.

Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie.

Od 1996 do 2010 roku dzieli swoje życie pomiędzy Polskę i Australię.

W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.

Do dzisiaj publikuje limitowane edycje swoich książek autorskich ( 80 ) oraz wystawia swoje prace w wielu krajach na świecie. Ma się świetnie i wciąż bawi się fotografią.

Wystawa

Fotografia oddaje rzeczywistość. Ale czy robi to obiektywnie? Przecież my, autorzy, decydujemy, który fragment tej rzeczywistości wybrać. Zamykając go w ramce prostokąta lub kwadratu, nadajemy mu osobisty charakter, pozbawiając go szerszego kontekstu. Często jest tak, że w już wykadrowanym obrazie możemy na nowo odkryć drobne elementy, które mogą zmienić pierwotną narrację. Odcinając je od kontekstu, nie tylko otrzymujemy nową historię, ale powiększając tak mały fragment zdjęcia, zmieniamy jego jakość wizualną. Oryginalnie ostry dokument zamienia się w inny, pełen wrażeń obraz. Nowa jakość wciąga nas w inną rzeczywistość. Pozwala na zabawę kolorem i ostrością, elementami, których nie można zmienić w fotografii dokumentalnej.

Udostępnij:

Zobacz również

Copyright © 2023 Nipnet