Uğur Gallenkuş (Turcja) – Równoległe, dziecięce światy
Wystawa: GALERIA BIELSKA BWA (SALA DOLNA), ul. 3 Maja 11

Spotkanie z artystą oraz z kuratorem wystawy – Arzu Tunką: AULA, ul. Modrzewskiego 12 – MARATON AUTORSKI, 9 października, godz. 13.30

sala dostępna dla niepełnosprawnych

Ugur Gallenkus

Urodził się w 1990 roku w Niğde w Turcji. Mieszka i pracuje w Istambule. Ukończył Wydział Administracji Biznesowej na Uniwersytecie Anadolu.
Jego prace prezentowały magazyny takie jak: Juxtapoz, DIY Photography i My Modern Met; zasięg i rozpoznawalność projektów artysty stale rośnie.
Wystawiał na Bifoto Fest na Sardynii we Włoszech, kolejne wystawy ma zaplanowane we Francji, Włoszech i Polsce, a także w Turcji.
Ponieważ jego kolaże zwiększają świadomość społeczną i wzbudzają chęć do zmian, często współpracuje z organizacjami pomocowymi i rzeczniczymi – niedawno np. z Kulczyk Foundation i jej prezeską, Dominiką Kulczyk, przy tworzeniu siedmiu murali w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku.
Ponadto Gallenkuş wielokrotnie współpracował przy projektach dla ONZ. Program Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju wykorzystał pięć jego prac do kampanii w mediach społecznościowych. Podczas globalnego kryzysu COVID-19 w 2020 r. artysta stworzył kolaże podkreślające związek między zdrowiem a społeczeństwem oraz akcentujące nierówności ekonomiczne i zmiany klimatyczne.

WYSTAWA

Wystawa „Równoległe, dziecięce światy” jest świadectwem prawdziwej ceny, jaką płacą dzieci na całym świecie, z powodu panujących nierówności. Ugur Gallenkus, zwraca uwagę świata na dotykającą je niesprawiedliwość poprzez przejmujące, rozdzierające serca kolaże.
Swoją sztukę sytuuje zarówno w kategoriach humanitarnych, jak i estetycznych. Materiały źródłowe do kolaży czerpie m. in. z prac niektórych najbardziej znanych, współczesnych fotoreporterów. Turecki artysta w przejmujący sposób przedstawia szereg niezwykle istotnych kwestii dotykających dzisiejsze dzieci: od głodu po ubóstwo, handel dziećmi, pracę dzieci, dzieci-żołnierzy, imigrację, opiekę zdrowotną i edukację.

Wystawa jest oparta na pierwszej książce artysty: „Parallel Universes of Children”. Została wydana przez Arzu Tunca, menedżera Ugura, w listopadzie 2020 roku, z okazji Światowego Dnia Dziecka. Podstawą książki stała się Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Organizację Narodów Zjednoczonych w listopadzie 1989 r., Celem Konwencji jest określenie podstawowych praw, jakie powinny przysługiwać wszystkim dzieciom, niezależnie od okoliczności i położenia geograficznego. Każdy kolaż przedstawia jedno z praw, któremu towarzyszą statystyki obrazujące realia. Te dane przypominają, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za dążenie do uczynienia naszego świata lepszym.

Udostępnij:

Zobacz również

Copyright © 2023 Nipnet