MARATON AUTORSKI 2023 (NIEDZIELA)
  1. Home
  2. /
  3. MARATON AUTORSKI 2023 (NIEDZIELA)


AULA TOWARZYSTWA SZKOLNEGO IM. M. REJA
, ul. Modrzewskiego 12, Bielsko-Biała
15 października 2023 (sobota, godz. 9.00 – 21.00)

Wstęp na Maraton Autorski jest BILETOWANY. Program spotkań może ulec zmianie.

DUŻA DAWKA INSPIRACJI – NIEDZIELA (15 PAŹDZIERNIKA) – SPOTKASZ OSOBIŚCIE GWIAZDY POLSKIEJ FOTOGRAFII

III TURA DIAS SHOW godz. 9.00


MAREK NONIEWICZ

spotkanie o godz. 9.15.

Rocznik 71. Zamieszkały w Bydgoszczy. Absolwent uczelni w Polsce i Czechach. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje w różnych mediach: wideo, performance, fotografia, w której często sięga do technik historycznych oraz fotografii otworkowej („pinhole”). Jest również wykładowcą, autorem tekstów o fotografii i kuratorem wystaw. Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii i zjawisk światłoczułych. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w Polsce i USA. Kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.


EUGENIUSZ NURZYŃSKI

spotkanie o godz. 9.45

Gdańszczanin, rocznik 1953. Ukończył studium fotograficzno-filmowe w Poznaniu oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Pracował jako instruktor KO, był wykładowcą w szkole fotograficznej w Trójmieście. Fotografią zainteresował się w 1981 roku, wówczas wstąpił do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego był prezesem przez trzy kadencje. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Brał udział w wielu wystawach i konkursach fotograficznych, zdobył ponad 120 nagród i wyróżnień. Zdjęcia publikuje w lokalnej prasie i wydawnictwach. Uprawia fotografię analogową, przez 30 lat dokumentuje przemiany zachodzące na polskiej wsi i prowincji. Tworzy duże reporterskie cykle, zapisujące wszystko to, co już jutro może przestać istnieć.


MAREK EMCZEK OLSZEWSKI

spotkanie o godz. 10.15

Urodzony w Bielsku-Białej w 1981 roku. Od 2006 roku mieszka i pracuje w Londynie. Dyplom fotografa uzyskał na uczelni w Richmond pod Londynem w 2011 roku. W dużej mierze jest jednak fotografem-samoukiem, który nieustannie eksperymentuje i na własną rękę odkrywa nowe środki wyrazu. Członek cenionych stowarzyszeń i związków artystycznych: Zrzeszenia Polskich Artystów Plastyków w Wielkiej Brytanii (Londyn), Związku Polskich Artystów Fotografików (Okręg Górski) oraz Free Painters and Sculptors (Londyn). Swoje prace pokazywał na ponad 100 wystawach i targach sztuki: w Londynie, Paryżu, Brukseli, Barcelonie, Nowym Jorku, Los Angeles, Seulu i wielu innych miastach. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach na kilku kontynentach. Ma również na koncie współpracę ze światowej klasy projektantami wnętrz, takimi jak Candy&Candy oraz Qatari. Laureat brytyjskich i międzynarodowych nagród i wyróżnień, między innymi w konkursie Infrastructure Photographer of The Year, a także konkursach organizowanych przez Construction Industry Coucil, Compas Oxford University, American Society of Civil Engineers oraz National Open Art.


MACIEJ PAWELEC

spotkanie o godz. 10.45

Urodziłem się w 1974 roku. Mieszkam w Dolinie Środkowej Wisły, która kusiła pięknem odkąd sięgam pamięcią. To jej poświęciłem znaczną część swojej twórczości. Ukierunkowany na przyrodę, zlekceważyłem zmiany, jakie zachodziły w krajobrazie kulturowym polskiej wsi, z którym jestem silnie związany. Przez ostatnie kilka lat realizowałem cykl „Portret Świata Pożegnalny”. To próba zamknięcia w kadrze tego, co jeszcze zostało. Jednak podróże po kraju pokazują, że ten prosty świat skończył się u nas na dobre. Pustka tym spowodowana kierowała moje kroki coraz dalej na wschód, do Ukrainy i Rosji, gdzie proces ten, głównie z przyczyn materialnych, został znacznie spowolniony. Moje fotografie to relacja z drogi. Najprostszy z możliwych dokument otaczającego mnie w danej chwili świata.


MACIEJ PLEWIŃSKI

spotkanie o godz. 11.25

Absolwent wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, w latach 2015–2023 prezes Okręgu Krakowskiego ZPAF. W latach 80. uczył fotograwiury, jako asystent w pracownia prof. Andrzeja Pietscha w Krakowie. Był asystentem Ryszarda Horowitza w studio fotograficznym w Nowym Jorku oraz asystentem prof. Andrzeja Pietscha w pracowni wklęsłodruku na wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Uczył też kompozycji i projektowania w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie.


WOJCIECH PLEWIŃSKI

spotkanie o godz. 11.55

Urodził się w 1928 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1955 uzyskał dyplom architekta, a także został członkiem kandydatem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1957 roku jest członkiem rzeczywistym ZPAF oraz FIAP (Federation Internationale de l’Art Photographique). W latach 1950–56, w ramach pracy w Pracowni Konserwacji Zabytków, inwentaryzował niszczejące zabytki Małopolski i brał udział w projektowaniu ich rekonstrukcji. W latach 1956–59 pracował, wraz z Włodzimierzem Puchalskim, jako fotograf w Instytucie Zootechniki. Równocześnie w roku 1957 rozpoczął ponad 40-letnią współpracę z tygodnikiem „Przekrój”. Jego autorstwa jest ponad 500 okładek „Przekroju” z portretami kobiet, które stały się znakiem firmowym pisma. Ważne miejsce w twórczości Wojciecha Plewińskiego zajmuje od 1959 roku teatr. Wówczas fotografował spektakle Teatru Rapsodycznego, następnie rozpoczął stałą współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Starym Teatrem w Krakowie. Przez 40 lat sfotografował niemal wszystkie spektakle tej sceny, legendarne inscenizacje Lidii Zamkow, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hubnera, Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy. W następnych latach współpracował z teatrami całej Polski, m.in.: Teatrem STU i Ludowym w Krakowie, Studio i Narodowym w Warszawie, Polskim i Współczesnym we Wrocławiu, teatrami w Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku-Białej, Łodzi, Zakopanem. W ciągu około 50 lat Plewiński sfotografował ponad 800 spektakli teatralnych. W latach 1965–68 powstały znane cykle aktów „Przenikania” i „Lustra”. Pracy zawodowego fotografa cały czas towarzyszy pasja robienia fotograficznych notatek, które układają się w interesujący zapis świata i ludzi. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Starego Teatru.


ZBIGNIEW PODSIADŁO

spotkanie o godz. 12.25

Urodził się w 1955 roku na Ponidziu. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 roku, prezes Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i członek Zarządu Głównego ZPAF. Wielokrotny laureat ważnych konkursów i wystaw fotograficznych. Za swą twórczość został uhonorowany licznymi nagrodami. Członek Rady Fundacji Centrum Fotografii. Członek Rady Programowej Centrum Sztuki, Zamek Sielecki. Członek Rady Kultury miasta Sosnowca. Brał udział w ponad 200 wystawach międzynarodowych i krajowych. Autor kilkunastu indywidualnych wystaw problemowych. W uznaniu wybitnych osiągnięć twórczych uhonorowany przez Ministra Kultury Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


KONRAD POLLESCH

spotkanie o godz. 12.55

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zorganizował ponad 50 wystaw indywidualnych, oraz wziął udział w wielu najpoważniejszych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Przez ponad 30 lat prowadził zajęcia z fotografii na Uniwersytecie Jagiellońskim, na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, w Studium fotografii ZPAF oraz w Krakowskiej Szkole Filmowej. Prowadzi również warsztaty z dawnych szlachetnych technik fotograficznych, takich jak „guma dwuchromianowa” i „brąz van dyke”. Jest autorem zdjęć dzieł sztuki do licznych publikacji w prasie i albumach. Jego prace znajdują się wielu muzeach w Polsce i zagranicą. W 2022 roku otrzymał prestiżową nagrodę miasta Krakowa.

Pollesch

ROBERT PRANAGAL

spotkanie o godz. 13.35

Miłośnik eksperymentu fotograficznego oraz technik szlachetnych i alternatywnych. Autor i współautor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywca medali, wyróżnień i nagród na międzynarodowych salonach fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Twórców, Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowany tytułem Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (E. FIAP), a także Medalem 700-Lecia Miasta Lublin i Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Przybyszowska

ALICJA PRZYBYSZOWSKA

spotkanie o godz. 14.05

Artystka sztuk wizualnych, fotografka, jurorka, kuratorka, pedagog. Inicjatorka i koordynatorka konkursów fotograficznych. Uczestniczka festiwali i rezydencji artystycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 2023 roku na kierunku: Mediacja Sztuki w pracowni dr hab. Małgorzaty Kaczmarskiej. Dwukrotna Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek Rzeczywisty Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. W 2021 roku uzyskała tytuł Excellence FIAP Gold (EFIAP/g) nadawany przez Fèderation Internationale de I`Art. Photographique (FIAP) w Luksemburgu. Odznaczona honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medalami: „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości (1918-2018) oraz Srebrnym Medalem „Za Fotograficzną Twórczość” przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskie Stowarzyszenie Twórców. Laureatka III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Swoje prace prezentowała na szesnastu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych na sześciu kontynentach. Twórczość jej została doceniona w ponad 130 konkursach na całym świecie, gdzie zdobyła prestiżowe nagrody. Fotografie jej trafiły do kolekcji FIAP jako artystyczne dziedzictwo, muzeum fotografii oraz zbiorów prywatnych w kraju i zagranicą.


TADEUSZ ROLKE

spotkanie o godz. 14.35

Urodził się w 1929 roku w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych autorów w historii fotografii polskiej. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie i na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 60. pracował w tygodniku „Stolica” oraz w miesięczniku „Polska”. W latach 1970-1980 mieszkał w Niemczech i fotografował dla takich czasopism, jak „Stern”, „Spiegel”, „Die Zeit”. Twórczość Tadeusza Rolke prezentowana była na licznych wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (1997, 2009); Fundacji Galerii Foksal w Warszawie (2003); Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie (2003, 2016); Domu Spotkań z Historią (2008, 2019); Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie (2012); MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (2013); Centralnej Akademii Dramatycznej w Pekinie (2015); Centrum Historii Miejskiej we Lwowie (2016); Instytutach Polskich w Berlinie (2006, 2019), Düsseldorfie (2005), Bratysławie (2000), Paryżu (2005); Sesc Consolação w São Paulo (2015); Chińskim Narodowym Muzeum Sztuki w Pekinie (2015), Galerii Le Guern w Warszawie (2010, 2013, 2018, 2019, 2022); Domu Spotkań z Historią w Warszawie (2019); Muzeum Literatury w Warszawie (2021).


TOMEK SIKORA

spotkanie o godz. 15.05

Fotograf, syn malarki, Ireny i rzeźbiarza, Stanisława, ojciec rzeźbiarza, Mateusza. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 80 wydawnictw autorskich. W latach 70. pracował jako fotoreporter dla tygodnika „Perspektywy”. W 1979 roku zrealizował dwa duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które zostały wystawione w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu na Biennale Młodych. W 1982 roku założył studio fotografii reklamowej w Melbourne. Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie. Dwukrotnie uznany fotografem roku w Australii. W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną, promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Jesienią 2008 roku wydawnictwo Znak wydało album „Tomek Sikora, Światłoczuły”, zawierający kilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt anegdot Tomka Sikory. Następne cykle to ,,Minął wiek”, „Flow” „Fotografia uliczna”, „Tribute to Colours”, „Dysharmonia”, „Jesteśmy”, „Aix-en-Provence Street Photography”, „Harmonia”, „Obrazy odkryte na nowo”, realizacje filmów o życiu ulicy oraz książka „Kapitalnie, Tomek Sikora w rozmowach z Dorotą Wodecką”. Ostatnie wydawnictwa to „Minął Rok” oraz „Cztery pory roku”.


IV TURA DIAS SHOW godz. 15.45


LESZEK SZURKOWSKI

spotkanie o godz. 16.00

Urodził się w 1949 roku w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) w Poznaniu. Zajmuje się fotografią, grafiką użytkową, projektowaniem książek i foto-ilustracją oraz konsultacjami w zakresie komunikacji wizualnej i mediów. W latach 1992–2003 był profesorem wizytującym Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 2007–2016 profesor (dziekan Wydziału Artystycznego w latach 2011–2014) na Wydziale Grafiki w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej (AHE) w Łodzi. W latach 2014–26 był konsultantem w dziedzinie Komunikacji Wizualnej i Mediów dla Arriyadh Development Authority w projekcie Atturaif Museology (Old Dir’aiyah, UNESCO), Riyadh, Arabia Saudyjska. W 1982 założył w Kanadzie studio LES INC, które prowadzi działalność w zakresie reklamy, komunikacji wizualnej, fotografii, multimediów, oraz projektowania książek i wydawnictw. Od 1964 roku uczestniczył w przeszło 150 krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych. W latach 1966-–2023 zrealizował ponad 60 wystaw indywidualnych. Od 1972 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Prace publikował między innymi w Graphis Photo, Communication Arts Magazine, Graphic Excellence USA, Studio Magazine, Masters of Photography, APA Awards Book, How, Applied Arts, Photo District News.


ANDRZEJ ŚWIETLIK

spotkanie o godz. 16.30

Polski fotograf, współautor filmów, akcji artystycznych i projektów multimedialnych. Urodzony w roku 1951 w Złotowie. Mieszka w Warszawie. Absolwent ASP w Warszawie. Przełomowym momentem w jego karierze artystycznej był rok 1979, kiedy wraz z kilkoma młodymi adeptami fotografii (Markiem Janiakiem, Andrzejem Wielogórskim, Andrzejem Kwietniewskim, Adamem Rzepeckim) założył grupę twórczą, „Łódź Kaliska”.

Z tą grupą do brał udział w ok. 350 wystawach na całym świecie. Od lat 90. XX w. Andrzej Świetlik, niezaleźnie od współpracy z grupą „Łódź Kaliska”, stał się znany z fotografii portretowej i prac realizowanych dla rynku reklam. Współpracował z wiodącymi ilustrowanymi magazynami oraz zapewniał ilustracje do wywiadów prasowych. Najbardziej znane jego prace są portretami artystów, a także celebrytów i polityków. Wiele jego fotografii pojawiało się na okładkach czasopism, plakatach i obwolutach płyt. Ma jednak krytyczny stosunek do fotografii komercyjnej i stopniowo stara się od tego rynku uniezależnić poprzez wejście w galeryjny i kolekcjonerski obieg fotografii, a także dydaktykę. Wspólnie z Tomaszem Sikorą zainicjował w 2002 roku działalność „Galerii bezdomnej”, czyli ogólnodostępnych pokazów twórczości fotograficznej, organizowanych przez woluntariuszy w użyczanych im prowizorycznych pomieszczeniach w różnych miastach.


TOMASZ TOMASZEWSKI

spotkanie o godz. 17.00

Posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: National Geographic Magazine, Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Elle, Vogue. Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie, inni ludzie tacy jak my, W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara, Wszystko może być wszystkim, Gypsies, Happyland, Black Magic Woman, Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, Bułgarii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic USA, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.


TADEUSZ ŻACZEK

spotkanie o godz. 17.30

Urodzony w 1958 roku w Białej Podlaskiej. Absolwent Politechniki Częstochowskiej i Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografków. Ponad 40 lat zawodowo związany z fotografią. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Aktywny uczestnik spotkań i plenerów fotograficznych. Autor i współautor kilkudziesięciu wydań albumowych. Zajmuje się fotografią dokumentalną, głównie rejestrującą relacje na styku człowiek, religia. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.


OGŁOSZENIE WYNIKÓW DIAS SHOW, TRAMPOLINY i FOTO OPEN 2023 – godz. 18.00.


PATRONAT HONOROWY

Prezydent Miasta Bielska-Białej

Jarosław Klimaszewski

PATRONAT

mecenat

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

patronat artystyczny

Związek Polskich Artystów Fotografików

PARTNERZY GŁÓWNI
partner strategiczny
DARCZYŃCY
Projekt współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
ORGANIZATOR
Copyright © 2023 Nipnet