MARATON AUTORSKI 2023 (SOBOTA)
  1. Home
  2. /
  3. MARATON AUTORSKI 2023 (SOBOTA)


AULA TOWARZYSTWA SZKOLNEGO IM. M. REJA
, ul. Modrzewskiego 12, Bielsko-Biała
14 października 2023 (sobota, godz. 9.00 – 21.00)

Wstęp na Maraton Autorski jest BILETOWANY. Program spotkań może ulec zmianie.

DUŻA DAWKA INSPIRACJI – SOBOTA (14 PAŹDZIERNIKA) – SPOTKASZ OSOBIŚCIE GWIAZDY POLSKIEJ FOTOGRAFII

I TURA DIAS SHOW godz. 9.00


ANITA ANDRZEJEWSKA

spotkanie o godz. 9.15

Absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci. Współpracuje z Galerią Leica w Warszawie i Gallerie Camera Obscura w Paryżu. Specjalizuje się w tradycyjnej fotografii srebrowej.

Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadziła m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, w Stambule, w Turynie i Genui, kilkakrotnie odwiedziła też Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno-literackie. Prowadzi warsztaty oraz kursy fotograficzne, oparte na idei rozwoju osobistego i komunikacji poprzez sztukę. 


BARBARA CAILLOT

i ALEKSANDRA KARKOWSKA

spotkanie o godz. 9.45.

Połączyły swoje pasje i mocne strony, by odnaleźć historie zachowane w pamięci, obudzić cenne wspomnienia i przekazywać je dalej. Założyły Oficynę Wydawniczą Oryginały. Są autorkami kilku międzypokoleniowych książek.

Piszą, prowadzą spotkania autorskie i warsztaty. Obie przekonane, że poznawanie swoich korzeni pozwala na świadome i twórcze działanie w nowoczesnym świecie. Łączą pokolenia.


MICHAŁ CAŁA

spotkanie o godz. 10.15

W latach 1975–1992 poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu przemysłowego. W latach 1979 i 1983 laureat Grand Prix na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach. W roku 2007 wziął udział w wystawie 100 fotografów pt. Polska fotografia w XX wieku. W tym samym roku o jego śląskich pracach napisał magazyn „British Journal of Photography”. Jego fotografie były publikowane w albumach: „Antologia fotografii polskiej 1839–1989” oraz „Śląska Fotografia Artystyczna”. W roku 2015 powstał autorski album „Śląsk i Galicja” wydany przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. W roku 2017 zdjęcia ze śląskiego cyklu były publikowane w „The Guardian” oraz wystawione w MMX Gallery w Londynie. W roku 2018 wystawiał w Blue Sky Gallery w Portland (USA), oraz na festiwalu Photo London.


JAN CZYPIONKA

spotkanie o godz. 10.45

Rocznik 1954, dziennikarz, autor wielu reportaży, związany od 40 lat ze śląskim środowiskiem prasowym. Od połowy lat 90. pracował w prasie górniczej. Fotoreporter, autor kilkunastu wystaw indywidualnych, w Polsce i we Francji, wielokrotny uczestnik finałów Śląskiej Fotografii Prasowej.


CEZARY DUBIEL

spotkanie o godz. 11.25

Członek EFIAP/d3, AV-AFIAP, AFRP, FAPU, artysta fotografik, diaporamista. Należy do Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem AFRP. Posiadacz największej w Polsce ilości tytułów artystycznych Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP – Wybitny Artysta FIAP (Poziom Diament 3), Artysta Audiowizualny FIAP.  Odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis, dwukrotnie – Złotym Medalem Za Fotograficzną Twórczość, Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości Za Zasługi Dla Fotografii Polskiej, Złotym Medalem Zasłużony Dla Fotografii Polskiej, Medalem Barwy I Broni, Medalem Pro Patria, Srebrną Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego. Otrzymał Nagrodę Artystyczną „Pro-Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. 


JANUSZ FOGLER

spotkanie o godz. 11.55

Fotograf, wydawca, dziennikarz, nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny sztuk plastycznych. Pracował dla „Polityki” i Agencji Filmowo-Telewizyjnej „Tele-Ar”. Był współorganizatorem słynnej wyprawy traktorem na Bliski Wschód studentów Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, co uwiecznił na zrealizowanym dla TVP filmie oraz w książce „Ursusem do Małej Azji”. Po studiach został redaktorem w Wydawnictwie Harcerskim „Horyzonty”.  Autor wielokrotnie nagradzanych książek i albumów fotograficznych. W roku 1987 uznany został przez Amerykanów i Rosjan za jednego ze 100 najlepszych fotoreporterów świata.  

W latach 2002-2005 był prezesem Związku Polskich Artystów Fotografików, a także prezesem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1996-2005), Wydawnictw Artystycznych i Filmowych (1990-2005), Oficyny Wydawniczej AURIGA (2005-2011), CHZ Ars Polona SA (2002-2003), Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2009-2022).

Współzałożyciel i wykładowca Wyższej Szkoły Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie (2002-2007) oraz współtwórca i dziekan Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2009-2017).

Od 2014 roku jest redaktorem naczelnym pisma naukowego „Acta Poligraphica”, a od roku 2018 – członkiem Rady Programowej Open Eyes Economy Summit. Od czerwca 2022 roku na stanowisku przewodniczącego Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.


KRZYSZTOF GIERAŁTOWSKI

spotkanie o godz. 12.25

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Członek Honorowy Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Korespondent Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh.

Stypendysta polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej oraz Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2007 nagrodzony srebrnym medalem – Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat nagrody K.C. Norwida 2011 oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2013 w dziedzinie sztuk wizualnych. W 2014 dostał od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a od Ministra Spraw Zagranicznych – Odznakę Honorową „Bene Merito” za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W 2018 został laureatem nagrody specjalnej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS z okazji 100 lecia tej organizacji.


ARKADIUSZ GOLA

spotkanie o godz. 12.55

Pedagog i doktor Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, przede wszystkim rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie polskim po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, a od 1996 roku – w redakcji „Dziennika Zachodniego” na Górnym Śląsku.  Zdobywca nagród m.in. w Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Press Foto, Newsreportaż, Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrza w Dziedzinie Kultury. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2017 roku odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Ambasador marki FUJIFILM.


KRZYSZTOF GOŁUCH

spotkanie o godz. 13.35

Artysta, pedagog, fotograf i doktor (dyplom u prof. Vladimíra Birgusa w roku 2023) w Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy) ukończył również Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików. W swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując tematy w cyklach długoterminowych projektów. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób z niepełnosprawnościami, z którymi od kilkudziesięciu lat pracuje w ośrodku „Caritas“ w Knurowie. Za swoją działalność w 2017 roku został uhonorowany został medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznanym przez papieża Franciszka. Laureat wielu konkursów fotograficznych. Nagrodzony międzynarodową nagrodą „Breaking Stereotypes” przyznawaną przez Komisję Europejska w Brukseli (2007) oraz polskimi Grand Press Photo w 2018,2021,2022. Autor kilku albumów. Swoje fotografie wystawiał w kraju i za granicą.


TYSTUS GRODZICKI

spotkanie o godz. 14.05

Urodził się w Poznaniu w 1972 roku. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (1995). Prowadzi swoją firmę w branży doradczo-budowlanej. Interesuje się fotografią dokumentalną, uliczną i podróżniczą. Członek Związku Polskich Arystów Fotografików oraz Stowarzyszenia Fotspot. Autor książki pt. Deglet Nour (BUP&TG, 2018).

Autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych.


WITOLD JURKIEWICZ

spotkanie o godz. 14.35

Od 1985 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym pełnił funkcję prezesa Zarządu Okręgu Toruńsko-Bydgoskiego w latach 1996–2008. W 1997 roku uzyskał doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz habilitację w dziedzinie Sztuk Filmowych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2016). Jest autorem wielu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Od 1987 roku prowadzi zajęcia dydaktyczne z fotografii w Zakładzie Plastyki Intermedialnej, a od roku 2019 kieruje pracownią fotografii w Katedrze Intermediów na stanowisku profesora Uniwersytetu na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Laureat dyplomu i medalu im. Jana Bułhaka za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie fotografii na 50-lecie ZPAF. Współautor „Antologii Fotografii Polskiej”, pod redakcją Jerzego Lewczyńskiego (1999). Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Jego prace są w zbiorach Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Okręgowym w Toruniu i Bydgoszczy.


ANIA KŁOSEK

spotkanie o godz. 15.05

Dokumentalistka, fotografka uliczna. Jest laureatką Grand Press Photo i nagrody im. Krzysztofa Millera dla foto-dokumentalistów. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jurorka krajowych i międzynarodowych konkursów fotografii ulicznej. Autorka i uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Prowadzi zajęcia z fotografii ulicznej w studium Związku Polskich Artystów Fotografików.


II TURA DIAS SHOW godz. 15.45


MAŁGORZATA KOZAKOWSKA

spotkanie o godz. 16.00

Fotografka, częstochowianka, członkini Związku Polskich Artystów Fotografików od roku 2008. Identyfikuje się z tzw. Kielecką Szkołą Krajobrazu. Zdobywczyni wielu ważnych nagród fotograficznych.


KASIA KALUA KRYŃSKA

spotkanie o godz. 16.30

Artystka wizualna, architekt, fotografik. Eksperymentuje z XIX-wiecznymi procesami fotograficznymi oraz z materiałami światłoczułymi. Autorka albumu cyjanotypii „Blue Moon Garden”. Doktor sztuk pięknych. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykładowca, juror w konkursach fotograficznych. Współpracuje z instytucjami kultury, uczelniami i galeriami. Prowadzi autorskie warsztaty fotograficznych technik szlachetnych. Jej prace były pokazywane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.


PRZEMYSŁAW KUCHARSKI

spotkanie o godz. 17.00

Jestem samoukiem i tak na prawdę schematy mnie nie interesują. Czasem eksperymentuję i patrzę na świat jak marzyciel. Chciałbym, aby to trwało wiecznie.


WOJCIECH KUKUCZKA

spotkanie o godz. 17.30

Absolwent Technikum Fotograficznego, studiów magisterskich, Fotografia i Multimedia na ASP we Wrocławiu oraz student Komunikacji Wizualnej AKI (Academy of Fine Art) w Holandii. W roku 2017 obronił doktorat z zakresu Sztuk Pięknych w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim. Uczestnik ponad 70. wystaw artystycznych. W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Inicjator akcji charytatywnej „3440 Metrów Nad Poziomem Świata”, założyciel Galerii Negatyw w Katowicach, prezes fundacji na rzecz kultury „Wielki Człowiek”. Kurator ponad 30. wystaw artystycznych, między innymi, Zdzisława Beksińskiego, Jana Bułhaka, Gasparda Felixa Tournachona (Nadara). Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii, animacji (STS) oraz zajęcia w zakresie sztuk pięknych. Zrealizował kilkanaście projektów artystycznych z zakresu kultury i sztuki w trybie grantów oraz dotacji. Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Wydziału Kultury miasta Wrocław oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego (stypendium dla najlepszego doktoranta), czterokrotny beneficjent nagrody dla Młodych Twórców Kultury Wydziału Kultury miasta Katowice. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień w konkursach oraz przeglądach artystycznych.


TOMASZ LAZAR

spotkanie o godz. 18.10

Urodził się w Szczecinie. Niezależny fotograf, artysta oraz wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureat nagród m.in.: World Press Photo, Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo, Grand Press Photo oraz Lumix Festival for Young Journalism. Jego prace publikowane były w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post czy New York Magazine. Jego prace były prezentowane na festiwalach na całym świecie. Na zlecenie The New York Magazine, The Cut Magazine oraz CR Fashion Book wykonywał materiały z Tygodni Mody z Paryża, Mediolanu oraz Londynu. Fotografował pokazy takich marek jak Prada, Armani, Donna Karan, Yves Saint Laurent, Burberry.  2016 roku zaproszony przez markę Channel jako tzw. Photographer of the House, do wykonania materiału z ich indywidualnego pokazu w Filharmonii w Hamburgu. W 2021 roku wykonywał zdjęcia na planie „Wednseday” Tima Burtona. Obecnie mieszka w Warszawie.


KATARZYNA ŁATA

spotkanie o godz. 18.40

Artystka plastyk, fotografik, kuratorka i popularyzatorka fotografii, wykładowca akademicki. Kuratorka czterech Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach. Tworzy w obszarze sztuk wizualnych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Fotografików, członkini Rady Artystycznej ZPAF. Wiceprezes Stowarzyszenia FOTArtprojekt (od 2023). Inicjatorka i koordynatorka Nocy Galerii w Katowicach. Kuratorka Galerii KATOWICE ZPAF (2000–2017), wiceprezes d.s. artystycznych Okręgu Śląskiego ZPAF (2002–2005), prezes Okręgu Śląskiego ZPAF (2005–2017). Koordynatorka europejskiego projektu „CreArt Network of Cities for Artistic Creation” w Katowicach (2017-2022). Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, licznych wystaw zbiorowych oraz happeningów fotograficznych, redaktor książek fotograficznych i koordynator projektów dokumentujących Śląsk. Kuratorka ponad 400 wystaw, jurorka wielu konkursów fotograficznych i przeglądów portfolio. W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polskiej kultury, a w roku 2017 – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fototece ZPAF w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu i w zbiorach prywatnych.


MARCIN MIROSŁAWSKI

spotkanie o godz. 19.10

Urodził się w 1986 roku. Ukończył Lubelską Szkołę Fotografii. Jest niezależnym fotografem i tworzy własne, subiektywne projekty.


JOANNA MRÓWKA

spotkanie o godz. 19.40

Wykłada w Katedrze Matematyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Współpracuje z Polską Agencją Fotografów, Forum. Jest laureatką wielu konkursów fotograficznych, min. Konkursu Fotograficznego National Geographic, Lens Culture Street Photography, BZ WBK Press Foto (Zdjęcie Roku), Grand Press Photo. Widzi i fotografuje świat w kolorze. Najbliższa jest jej fotografia reportażowa, choć nie stroni również od podróżniczej i ulicznej.


PATRONAT HONOROWY

Prezydent Miasta Bielska-Białej

Jarosław Klimaszewski

PATRONAT

mecenat

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

patronat artystyczny

Związek Polskich Artystów Fotografików

PARTNERZY GŁÓWNI
partner strategiczny
DARCZYŃCY
Projekt współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
ORGANIZATOR
Copyright © 2023 Nipnet